16th – 18th Century People

Men and Woman of the 16th Century who had a trade and were prominent in Society by holding office in the Borough

John FLEMING – attorney for seizen on matter of land 1556

William NEWMAN – bailiff 1568                        Thomas BRACKLIE – bailiff 1568

Thomas JAMES – burgess 1568                            John KENT – constable 1568

William THORNS – constable 1568                      Dr JAMES – physician in ordinary 1590

Mark JAMES – merchant & bailiff 1590

Men and Woman of the 17th Century who had a trade and were prominent in Society by holding office in the Borough

Thomas SILVESTER – apothecaries 1609            John COLLINS – mayor 1625

Daniel BROAD – constable 1641                         Robert NEWLAND – mayor 1641

Thomas JUNING – apothecaries 1642-1662         Elizabeth MAYNARD – apothecaries 1660-89

Anthony MAYNARD – apothecaries 1657-60

Jane JUNINGS – wife of Thomas                          Thomas HEARN – surgeon 1670

Thomas LEIGH – mayor 1643-4                           William LOVING – surgeon 1670

John RAY – surveyor; messenger; gauger of duty of excise 1673

Thomas STOCKWELL – medical officer 1685    Anthony MAYNARD jun – apothecaries 1689

The court leet of the borough was for convenience summoned to meet on the days of two of the quarter sessions. The corporation were lords of the leet, which did not include Castle Hold within its jurisdiction. As late as 1670 the court-leet jury were in the habit of formally presenting the different ordinances and customs of the borough

Court Leet of 1648

Thomas BISHOP – butcher                                    Peter EADES – butcher

George FOKETT – beer brewer                             John FREND – butcher

Thomas GIER – butcher                                         John GOTER – baker

Richards LAURENCE- butcher                             Nicholas LEE – butcher

James LESTTER – butcher                                    Robert MARTELL – butcher

Robert MATTHEWS – baker                                 Thomas MILLEWS – baker

John NEWLAND – baker                                       Thomas QUILLET – butcher

Edward RAWLINS – beer brewer                          Stephen REYNOLDS – baker

Arthur RUFFIN – butcher                                       George SEARLE – beer brewer

John WADE – butcher

Council of Borough 1662

Robert LEIGH – alderman                                      William BLUNDELL – burgess

Nicholas CHESTLE – burgess                               Richard DORE – burgess

William HANNAM – burgess                                John HOOK – burgess; grocer

William JUNING – burgess                                    Sampson MINGEAM – burgess

John READ – burgess                                             Stephen REYNOLDS – burgess

Peter RIDGE – burgess                                           Francis ROLL – burgess

Nicholas WOODNET – burgess                             Moses READ – burgess; mayor

Council of Borough 1671

Philip ODEAR – alderman                                     Thomas GRANGER – chief burgess

John HOPKINS – chief burgess                             John JOLLIFFE – chief burgess

George NEWLAND – chief burgess                      Francis SEARL – chief burgess

Abraham STALLARD – chief burgess                   John STEAPER – chief burgess

Men and Woman of the 18th Century who had a trade and were prominent in Society by holding office in the Borough

John ROOKLEY – surgeon 1702                           John HEARN – surgeon 1710

James SMITH – chyrigeon 1730                            Whitehead RUTTER – surgeon 1736

Richard BISSETT – surgeon 1767                         Edward Oriel COWLAM – surgeon 1767

Richard COWLAM – surgeon 1767                       James JOLLIFFE – surgeon 1767

Benjamin JOLLIFFE – surgeon 1767-1791

William BANNISTER – butcher 1767                   John BUNGEY – peruke-maker 1767

James GUMM – brewer 1768                                John BANISTER – clockmaker 1768

John PINHORN – coal merchant 1768                  James COTTLE – potter 1768

William TURNER – sadler 1768                            Thomas JEFFERYS – taylor 1768

John MORRIS – wheelwright 1768                       John DAMS- yeoman 1768

Newport Corporation 1784 and 1790

Richard ALFORD – alderman                                Richard COULAM – alderman

Thomas DICKENSON – alderman                        L J HOLMES – alderman

James HOSKELL – alderman                                 Barnabas LEIGH – alderman

John TRATTLE – alderman                                    Mrs Leigh TRATTLE – alderman

Judah TROUGHEAR – alderman                          Richard BAFFET – [capital] Chief burgesses

Francis GREGORY – chief burgesses                    John HAFTIN – chief burgesses

John JACOB – chief burgesses                               Robert MILLER – chief burgesses

Launcelot NICHOLSON – chief burgesses            John PAIN – chief burgesses

John POPHAM – chief burgesses                           Edmund RUFHWORTH – chief burgesses

James SHEATH – chief burgesses                          Thomas WORSLEY – chief burgesses

Lieutenant PARTY – chief burgesses                     J EAMES – recorder & alderman

Richard BASSETT – alderman                               Richard COWLAN – alderman

Thomas DICKENSON – alderman                        John EAMES – alderman

Rev. John HASTEN – alderman                             L T HOLMES – alderman

Barnabas LEIGH – alderman                                  Henry TRATTLE – alderman

Dr. Leigh TRATTLE – alderman                            John TROUGHEAR – alderman

Thomas WORSLEY – alderman                             John DELGARNO – chief burgesses

Francis GREGORY – chief burgesses                    John JACOB – chief burgesses

Benjamin JOLLIFFE – chief burgesses                  Robert MILLER – chief burgesses

Rev. Launcelot NICHOLSON – chief burgesses    Francis PERRY – chief burgesses

John POPHAM – chief burgesses                           Thomas RAYNER – chief burgesses

Edward RUSHWORTH- chief burgesses               Henry WORSLEY – chief burgesses

William DICKENSON – mayor                             James EAMES – recorder

Master of Vessels

Edward MULSON – 1784                                      James SHIPMAN – 1784

William BURNETT – Catherina 1790                   James FURMIDGE – Philip & Jane 1790

John WINDOVER – William & Mary 1790          John BALLARD – Good Intent 1790

Henry BURTON – William & Sarah 1790

Richard CLARKE – attorney 1784                        William CLARKE – attorney 1784

Thomas DICKENSON – attorney 1784-90            Richard FOQUETT jun – attorney 1784-90

John GILBERT – attorney 1784-90                        William GILBERT – attorney 1784-90

Mr Richard FOQUETT – attorney 1790                Charles HALE – auctioneer 1784

John PORTER – auctioneer 1784                           James TUCKER – auctioneer 1784

Isaac BONE – baker 1784                                      Phillip DODD – baker 1784

William FRENCH – baker 1784                            Miss Mary LAWRENCE – baker 1784

William LAWRENCE – baker 1784                      John MAJOR – baker 1784

Thomas WEBB – baker 1784                                 Jeremiah SELF – baker & maltster 1784

Elias ATKINS – boarding-school 1784                  Mayor DAY – boarding-school & gardener1784

Peter MILLIGAN – bookbinder 1784                    John STURCH – bookseller 1784

William DRAKE – brandy merchant 1790            John HADDON brandy merchant 1790

D PERRY – brandy merchant 1790                        Thomas PITTIS – brandy merchant 1790

Stephen ALLEY – brazier 1784                             William BAKER – brazier 1784

Richard COOK – brewer 1784-90                          John HADDON – brewer 1784-90

GUNNER & HARKETT – brewers 1784              John CLARKE – brewers 1790

GUM & HASKOLL – brewers 1790                      Messrs. CLARKS – brewers & mealmen 1784

William BANISTER – butcher 1784                      James GOULD – butcher 1784

John IRELAND – butcher 1784                             Mr KING – butcher 1784

Emanuel MALLARD – butcher 1784                    Stephen SAUNDERS – butcher 1784

Stephen SAUNDERS jun – butcher 1784              Leigh TRATTLE – butcher 1784

John TUCKER – butcher 1784                               William WETHERICK – butcher 1784

HALE’S – cabinet-maker & upholsterer 1784       James PURDY – cabinet-maker & upholsterer

Thomas MOORE – carpenter 1784                        George ABSALOM – carpenter & wheelwright

Richard BUDDEN  – carpenter & wheelwright      = FLEMMING – carpenter & wheelwright

Elias RAYNER – carpenter & wheelwright           = PORTERS – carpenter & wheelwright

William COGGER – chair-maker & turner            Francis PIKE – coal merchants 1784-90

JACOB & Co. – coal merchants 1784                    PERRY & BALLARD – coal merchants 1784

VALENTINE & Co. – coal merchants 1784           John ODLE – coal merchants 1790

Daniel PERRY – coal merchants 1790                   James PINHORNE – coal merchants 1790

Nathaniel VALENTINE – coal merchants 1790    R B WILKINS – coal merchants 1790

John BARTON – collector of excise 1784             Joseph COOKE – cooper 1784

Thomas OSBORNE – cooper 1784                        George PEDDER – cooper 1784

Richard PEDDER – cooper 1784                           HOSKIN & Son – cooper 1784

Thomas RAYNER – corn factor 1784-90              Messrs STOCKTON – corn factors 1790

= WELLMORE – cutler 1784                                Patrick BARRY -dancing-master 1784

Elias ATKINS – dissenting minister 1784              Thomas COOKE – distiller & currier 1784

William SKEATS – distributor of stamps 1784     J ALBIN – druggists 1790

John STURCH – druggists 1790                            Mary & Ann WISE – druggists 1790

John CLARK – fellmonger & breeches-maker       Messrs Thomas NEW – fellmonger & breeches-

John PERRY – fellmonger & breeches-maker        Messrs Mayor DAY – gardeners 1784

James HAWKINS – gardener 1784                        John PERRY – gardener 1784

Thomas REYNOLDS – gardener 1784                  Robert ALFORD – grocer & tallow-chandler

William BOWDEN – grocer & tallow-chandler     John DECKER – grocer & tallow-chandler

Benjamin GOODEYE – grocer & tallow-chandler William HARRISON – grocer & tallow-chandler

William JOLIFFE – grocer & tallow-chandler       Daniel PERRY – grocer & tallow-chandler

Thomas PETRIES – grocer & tallow-chandler       William WAY- grocer & tallow-chandler

Messrs John UPWARD – grocer & tallow-chandler 1784

James NUTT – hair-dresser & perfumer 1784       John ARNOLD – hair-dresser & perfumer 1784

Nicholas OSBORNE – hatter 1784                        William TAYLOR – hatter 1784

Edward BRASSETT – ironmonger 1784               Arthur GRAY – ironmonger 1784

Robert Bird WILKINS – ironmonger 1784            James MALLETT – land-surveyor 1790

Launcelot NICHOLSON – land-surveyor 1784-90    Francis TERRELL – landwaiter 1784

Daniel CHALK – mason & stone-cutter 1784       Nicholas MURSELL – mason & stone-cutter

Read TAYLOR – mason & stone-cutter 1784        William WOODS – mason &stone-cutter 1784

ODELL & Sons – mason & stone-cutters 1784

Richard POOR & Sons – mason & stone-cutters 1784

Catherine KEADLE – maltster – 1784                   Thomas PRAUGNELL – maltster 1784

John WOODCOCK – maltster 1784

Richard DRAKE – mealmen 1784                         Thomas HEARNES – mealmen 1784

John YOUNG – mealmen 1784                              SHARP & Son – mealmen 1784

William COOK – mercer & draper 1784               John JACOB – mercer & draper 1784

Jeremiah READ – mercer & draper 1784              John READ – mercer & draper 1784

James TUCKER – mercer & draper 1784              Jonathan WAVELL – mercer & draper 1784

Richard WAVELL – mercer & draper 1784           = BARLOW – mercer & draper 1784

HAYLES & ROGERS – mercer & drapers            Richard ALFORD – merchant tailor 1784

John BARTON – merchant tailor 1784                  John WADHAM – merchant tailor 1784

WINSBOROUGH – merchant tailor                       John & William ARLOTT – millers 1790

Isaac BONE – millers 1790                                    James BOUZELL – millers 1790

John CLARKE – millers 1790                               Thomas HEARN – millers 1790

John HOLLIS – millers 1790                                 Joseph MAJOR – millers 1790

John YOUNG – millers 1790                                 SHARP & Sons – millers 1790

William ARNOLD – peruke-maker [wig] 1784     John BUNGEY – peruke-maker 1784

William BURDEN – peruke-maker 1784              Polydore LEWES – physician 1790

Henry GOLDING – plumber & glazier 1784         John GREGORY – plumber & glazier 1784

Thomas GREGORY – plumber & glazier 1784     Francis HOBBS – plumber & glazier 1784

Thomas HOBBS – plumber & glazier 1784           Anna TAYLOR – post-mistress 1784

James MALLETT – printer & surveyor 1784        Jeffery COOKE – sadler & collar-maker 1784

George & Thomas CARTER – sadler & collar-maker 1784

John DAW – sadler & collar-maker 1784               = GIBBS – sadler & collar-maker1784

James FUMIDGE – shipbuilder 1790                     Messrs GRAY & DAW – starch-makers 1790

Messrs JOLLIFFES – surgeons 1784                     Richard COWLANE & Son – surgeons 1784-90

Richard BASSETT – surgeon 1790                        Robert MAWOOD – surgeon 1790-95

B & J JOLLIFFE – surgeons 1790                          Abraham CLARK – tanner 1784-90

John WARD – tanner 1784                                     William KNOWLES – timber merchant 1784

Robert MILLER – timber merchant 1784              Messrs MILLER & TAYLER – timber merchants

John BANISTER – watchmaker 1784                    Robert BLEAK – watchmaker 1784

Richard DENNETT – watchmaker 1784                Peter NICHOLLS – watchmaker 1784

Edmund MINSON – wharfinger 1790                    Edward STOCKTON – wine merchant 1790

BROWN & Son – wine merchant 1790                  MOUNCHER & PROWSE – wine merchants

Daniel PERRY – woolcomber 1784                       Hugh SYME – surgeon 1791